Świat baśni Andersena – dalsze losy bohaterów”

Na przełomie marca i kwietnia uczniowie SP 310 wzięli udział w Dzielnicowym Konkursie Plastyczno – Literackim „Świat baśni Andersena – dalsze losy bohaterów”. Pierwszoklasiści stanęli przed zadaniem przygotowania pracy plastycznej, przedstawiającej wybranego bohatera utworów Hansa Christiana Andersena. Uczniowie klas drugich oraz trzecich podjęli trud opisania dalszych losów bohaterów baśni tegoż autora. W szkolnym etapie konkursu wyłoniono dwóch laureatów w kategorii klas pierwszych oraz trzech laureatów w kategorii klas drugich i trzecich. W ostatniej kategorii przyznano także jedno wyróżnienie. Autorzy nagrodzonych prac wzięli udział w międzyszkolnym etapie konkursu. Wśród wielu doskonałych pomysłów Jury wyróżniło projekt Uczennicy naszej Szkoły – Urszuli Cichowicz z klasy 1 c. Wykonany przez nią rysunek przedstawiał Calineczkę. Uroczystość wręczenia nagród oraz wystawa prac odbyła się 5 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 318 w Warszawie im. J. Ch. Andersena.

Organizatorom dziękujemy za zaproszenie. Laureatom serdecznie gratulujemy.

Hawajskie wiosłowanie

 

Wioślarstwo to dość egzotyczna dyscyplina jak na dzielnicę Ursynów, chociażby ze względu na brak dużych obiektów wodnych, na których mogłaby się rozwijać ta dyscyplina w dużej dzielnicy. Jednak dla pasjonatów tego sportu nie jest to żadna przeszkoda. Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie udowodniło, że da się popularyzować ten sport i zorganizować świetne zawody i zabawę bez wody. Tu należy nadmienić, że Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie powstało w 1878 roku i jest najstarszym polskim stowarzyszeniem sportowym. W swoich szeregach ma wielu zawodników i zawodniczek, którzy biorą udział w światowej rangi imprezach.

Na terenie hali, z której na co dzień korzysta nasza szkoła, 27.03.2018 we wtorek, odbyły się zawody sportowe Wioślarski Tytan Warszawy na ergometrach wioślarskich. Ergometr wioślarski to urządzenie, które "naśladuje" łódź wiosłową na lądzie. Urządzenia są sprzężone z komputerem i na ekranie wyświetlona zostaje symulacja wyścigu-zawodnicy na sygnał zaczynają wiosłować przez półtorej minuty i po upłynięciu czasu komputer podaje kto przepłynął najdłuższy dystans. Do zawodów tych przystąpiło wielu uczniów naszej szkoły z klas 5, 6 i 7. Wszyscy zawodnicy startujący w zawodach wykazali się dużą determinacją-półtorej minuty maksymalnego wysiłku przy dopingu kolegów i sporej publiczności wymagało także odwagi od każdego uczestnika-za to gratulacje dla wszystkich startujących :). Niektórzy uczniowie wywalczyli medale:

1. miejsce w kat. dziewcząt klas 6- Kasia Lagutkowa

2.  miejsce w kat. chłopców klas 5- MaksŁucykiewicz

3.  miejsce w kat. chłopców klas 6- Filip Księżniak

Pod koniec imprezy organizator zapewnił jeszcze jedną atrakcję-była to sztafeta z udziałem 5 dziewcząt, 5 chłopców i nauczyciela-tutaj też stanęliśmy na podium - zajęliśmy 3 miejsce. Wszyscy świetnie się bawiliśmy i posmakowaliśmy ducha rywalizacji :)). Dziękujemy organizatorom.

Wszystkim bardzo gratulujemy, cieszymy się, że godnie reprezentowaliście naszą szkołę i życzymy dalszych sukcesów!!!:)

 

 

 

 

<iframe allowfullscreen="" frameborder="0" height="270" src="https://www.youtube.com/embed/GLOoGcbnBQ0" width="480"></iframe>

 

 

ZBIÓRKA DLA ZWIERZĄT

 

 

W dniach 12-23 lutego Szkolny Klub Wolontariatu przeprowadził zbiórkę darów na rzecz potrzebujących zwierząt. Zbieraliśmy karmę, zabawki i koce dla kotów i psów – podopiecznych „Kociego Azylu” oraz Fundacji „Wzajemnie Pomocni”.
Nasi darczyńcy jak zwykle nie zawiedli!!! Udało nam się zebrać kilka kartonów potrzebnych rzeczy, a wśród nich nawet mięciutką, przytulną budkę Wszystkie dary zostały już dostarczone nowym właścicielom!

W imieniu zwierzaków dziękujemy wszystkim za szczodrość i otwarte serca.
Cieszymy się, że po raz kolejny wspólnie pomogliśmy potrzebującym

Szkolny Klub Wolontariatu

 

koci

Rajd - gra terenowa WZDŁUŻ OSI SASKIEJ

W sobotę, 10 marca uczniowie z klas 5b i 7b wybrali się na rajd – grę terenową „Wzdłuż Osi Saskiej”. Uczestnicy wykonywali zadania rajdowe, doskonaląc orientację w terenie i poznając ciekawe punkty na mapie Warszawy.

Oś Saska to barokowe założenie urbanistyczne XVIII – wiecznej Warszawy związane z budową rezydencji Augusta II Sasa – Pałacu Saskiego. Wiele zaprojektowanych elementów założenia nie zostało wybudowanych ze względów finansowych i politycznych. Oś ciągnie się równoleżnikowo od Krakowskiego Przedmieścia przez Ogród Saski do Placu Żelaznej Bramy. Prace nad Osią Saską trwały niemal 40 lat i zostały ukończone przez Augusta III.

 

„JA I MEDIA” w świetlicy szkolnej

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez urządzeń mobilnych i Internetu. Jest to z pewnością potrzebny i przydatny element w naszej codzienności. Niemniej jednak, używany w nieodpowiedni sposób, może przysporzyć wielu problemów …

Dlatego też, obserwując zwiększone zapotrzebowanie na edukację w tym zakresie, w naszej świetlicy odbywa się cykl zajęć dotyczących uczestnictwa dzieci w świecie wirtualnym. Nasi uczniowie dowiadują się między innymi jak bezpiecznie korzystać z Internetu, co to są urządzenia mobilne, mass media, aplikacje, netykieta i wiele innych. Zajęcia mają na celu również uświadamianie dzieci o zagrożeniach, jakie może nieść za sobą świat wirtualny i by potrafiły skutecznie je rozpoznać i właściwie reagować. Chcemy nauczyć naszych podopiecznych odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznych, ale też właściwego zarządzania swoim czasem uwrażliwiając przy tym, że relacje międzyludzkie w sieci, nigdy nie zastąpią wspólnego wyjścia na boisko i rozmowy w "realu".

28640904 1566503700133130 1758956343 o 1280x960

 

28693804 1566503710133129 648710031 o 1280x960

Bal karnawałowy

W dniu 8 lutego 2018 r. w godzinach przedpołudniowych  odbył się bal karnawałowy klas młodszych. Sala gimnastyczna zmieniła się w czarodziejską krainę. Wypełniły ją przepiękne królewny, dzielni rycerze, mówiące zwierzęta i inne niezwykłe postacie rodem z baśni i bajek. Dzieci tańczyły, brały udział w różnych konkursach i zabawach.  Po kilku godzinach swawoli zadowoleni uczestnicy udali się na obiad. W godzinach popołudniowych na balu karnawałowym  bawili się uczniowie klas 4-7.

 

 

 

Finał Akademii Nadwiślańskiej

Nasza szkoła brała udział w projekcie edukacyjnym zorganizowanym przez PTTK Oddział Mazowsze – Akademia Nadwiślańska. Celem tego projektu była wspieranie edukacji ekologicznej; promocja warszawskiej przyrody; edukacja wiślana; budowanie pozytywnych nawyków związanych z zachowaniem czystości Wisły i jej otoczenia; edukacja na temat bezpieczeństwa nad i w wodzie.

Uczniowie aktywnie i dzielnie uczestniczyli w weekendowych rajdach terenowych, rozwiązywali zadania rajdowe, poznawali wiedzę na temat przyrody i historii Warszawy, poznawali ciekawe miejsca w Warszawie i jej okolicach.

9 stycznia 2018r. odbył się finał projektu. Nasz szkoła otrzymała Certyfikat i zajęła II miejsce w Warszawie.

Jedenastu uczniów otrzymało odznaki: Tropiciel Przyrody i Turysta Przyrodnik: Mikołaj Bajerski, Maciej Chaber, Aleksandra Dybalska, Blanka Dziawa, Kajetan Koryl,  Michał Liwiński,  Aleksandra Mróz, Wiktoria Niewęgłowska, Julia Oracz, Mikołaj Pawlak, Lena Siwicka.

Uczeń Kajetan Koryl otrzymał wyróżnienie w konkursie fotograficznym „Piękno nadwiślańskiej przyrody”.

  Apel podsumowujący I półrocze roku szkolnego 2017/18

Na apelu podsumowującym I półrocze nagrodzeni zostali laureaci konkursów etapów szkolnych i dzielnicowych,  uczniowie wyróżniający się w nauce i pracach na rzecz samorządu uczniowskiego oraz wolontariatu szkolnego.

Serdecznie gratulujemy!

Jasełka

Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami. W piątek 22 grudnia w Szkole Podstawowej nr 310  odbyło się przedstawienie jasełkowe przygotowane przez uczniów klasy Va.  Na zakończenie usłyszeliśmy  pastorałki i kolędy wykonane przez utlentowane wokalistki. Następnie we wszystkich klasach odbyły się klasowe wigilie. Uczniowie dzielili  się opłatkiem, składali sobie świąteczne życzenia, a przy wigilijnym stole śpiewali kolędy.

 

 

Lekcja otwarta w klasie 0a

13.12.2017 r. w zerówce odbyła się lekcja otwarta dla Rodziców. Tematem zajęć było wykonanie ozdoby świątecznej (bombki) według własnego projektu. Mimo przedświątecznej gorączki Rodzice, a także Dziadkowie, stawili się praktycznie w komplecie.
W trakcie zajęć dzieci poznały różnego rodzaju materiały z jakich mogą być stworzone bombki, a także wraz ze swoimi bliskimi wykonały własną ozdobę, którą mogły zabrać do domu. Zajęciom towarzyszyła radosna i świąteczna atmosfera, a Rodzice chętnie włączyli się do wspólnej pracy ze swoimi pociechami. Wykonane bombki były piękne i  bardzo pomysłowe. Dzieci do wykorzystania miały wiele różnorodnych materiałów: kawę w ziarnach, różnego rodzaju kasze, ryż, brokat czy kolorowe piórka.
 

 

Warsztaty astronomiczne

W połowie listopada klasa 0a oraz klasy 1 uczestniczyły w warsztatach astronomicznych prowadzonych przez panią astronom.

Podczas zajęć dzieci stworzyły Układ Słoneczny, poznały istniejące planety, asteroidy i meteoryty. Dowiedziały się wielu ciekawostek na temat kosmosu: m.in. dlaczego Saturn ma pierścień,  gdzie znajduje się pas planetoid oraz co to jest ceres. Uczniowie chętnie i aktywnie brali udział w zajęciach.

„Pierniczki pieczemy – radość dajemy”. Akcja Szkolnego Klubu Wolontariatu

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia – czas radości i dzielenia się dobrem z innymi ludźmi.

 W ramach uczestnictwa w programie Pola Nadziei, Szkolny Klub Wolontariatu zaprosił całą szkolną społeczność do przygotowania pierniczków. Ciasteczka zostały przeznaczone na cegiełki dla Fundacji Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa oraz jako poczęstunek dla pacjentów wspieranych przez tę instytucję. 10 grudnia Hospicjum uczestniczyło w Mikołajkach w Arenie Ursynów, podczas których sprzedano wiele pierniczków – cegiełek. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc dla podopiecznych Hospicjum.

Dziękujemy Wszystkim za dobre serce, za przygotowanie i przekazanie pięknie udekorowanych słodkości. Mamy nadzieję, że wywołają niejeden uśmiech na twarzy potrzebujących wsparcia pacjentów.

                                                                                 

                                                                                                          Szkolny Klub Wolontariatu

 

Zajęcia   z edukacji multimedialnej FINA LAB

Klasa 2a uczestniczyła w cyklu zajęć  edukacji multimedialnej FINA LAB zorganizowanych przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Uczniowie mieli okazję zgłębiać zagadnienia związane z edukacją medialną dotyczące mi.in. zasad funkcjonowania Internetu, podstaw komunikacji, bezpieczeństwa w sieci oraz jak gromadzić, przechowywać i archiwizować dane. Uczestniczyliśmy w warsztatach:

  • Jak przekazać dużo w krótkiej formie? Emotikony.
  • Od słuchawki do smartfona.
  • Jak i po co utrwalamy rzeczywistość?
  • Poznajemy rozszerzoną rzeczywistość. 

 

O włos od mistrzostwa Ursynowa...

W dniach 12-13.12.2017 uczennice z naszej szkoły wzięły udział w zawodach w mini-koszykówce dziewcząt Warszawskiej Olimpiady Młodzieży.

Był to bardzo udany występ, "hawajskie dziewczyny" zajęły 2 miejsce na 15 zgłoszonych szkół wygrywając w drodze do finału ze szkołami, w których są klasy sportowe, min: SP 319, SP 323. Ale prawdziwa dramaturgia czekała na nasze dziewczyny w finale ze szkołą 340. Mecz był bardzo zacięty, a drużyna przegrała jednym punktem i taka minimalna porażka świadczy o tym jak zawzięcie zawodniczki obydwóch szkół walczyły o złoto na Ursynowie. Była to faktycznie walka o "każdą piłkę" i do ostatnich sekund, trzeba za to bardzo pochwalić wszystkie dziewczęta, także te, które w końcówce nie były na boisku, ale z ławki do końca dopingowały koleżanki będąc "szóstym zawodnikiem".

Takie zawody należy zaliczyć do bardzo udanych, także jako doświadczenie dla młodszych dziewcząt, które w przyszłych latach będą z pewnością reprezentować naszą szkołę na sportowej arenie. Jeszcze raz gratulujemy i wierzymy, że tak wspaniała postawa na zawodach przyniesie kiedyś upragnione mistrzostwo. Jesteśmy dumni :)!!! Dziękujemy.

Drużyna SP 310 wystąpiła w składzie:

Andrzejczak Kornelia, Filipczak Zuzia, Mróz Ola, Piotrowska Bogusia, Matuszewicz Maja, Tokarczyk Tosia, Kubiak Zuzia, Lagutkowa Kasia, Radzyńska Kasia, Salbert Jagoda, Kaczmarek Magda, Mężyńska Maja, Szmyd Wiktoria, Kuczaba Iza, Podgórzak Emilka.

 

 

 

Koncert "Karpackie Trio"

4 grudnia 2017 r. mieliśmy okazję gościć w naszej szkole Karpackie Trio.   Zespół tworzą muzycy, którzy podczas swojego występu z wielkim zaangażowaniem wciągnęli słuchaczy w niepowtarzalny klimat muzyki karpackiej. Artyści zaprezentowali muzykę różnych kultur począwszy od najbardziej nam bliskiej polskiej muzyki ludowej spod Tatr, poprzez muzykę naszych sąsiadów, słowacką, węgierską, rosyjską, ukraińską aż po muzykę krajów bałkańskich.

Dyskoteka  andrzejkowa

W dniu 30 listopada 2017 r.  odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla uczniów klas IV-VII.

 

Największa wystawa zagrożonych gatunków zwierząt PhotoArk

Uczniowie klasy VIa i VIIb mieli okazję okazję wziąć udział w niezwykłej wystawie zagrożonych gatunków na Ziemi - PhotoArk. Jej twórca - światowej sławy fotograf pracujący dla National Geographic, Joel Sartore odwiedził  wcześniej wrocławskie zoo, by  sportretować  70 gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem. Każde ze zwierząt było przedstawione jedynie na białym lub czarnym tle. Tak powstała wyjątkowa wystawa zdjęć na PGE Narodowym. Do tej pory ponad 7 tysięcy poruszających portretów zagrożonych gatunków zwierząt – to projekt Photo Ark tworzony już od 10 lat przez Joela Sartore. Artysta ze swoim aparatem odwiedził już ponad 40 krajów i sfotografował przedstawicieli ponad 7 000 gatunków zwierząt, wykorzystując w tym celu niespotykaną dotąd autorską koncepcję portretowania ich w niemalże studyjnych warunkach. Wszystko po to, by podnieść świadomość i zwrócić uwagę na problem wymierających gatunków zwierząt.

Spotkania z muzyką
 
W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie zerówki uczestniczą w cyklicznych koncertach organizowanych przez Filharmonię Narodową i Dom Kultury „Imielin”.  „Spotkania z muzyką” są szansą na rozwijanie muzycznych zainteresowań wśród dzieci. Pozwalają zapoznać się ze stylami, gatunkami a także muzyką  różnych okresów historycznych. Dzieci podczas koncertów podpatrują grę muzyków czy ruchy tancerzy na scenie, a co najważniejsze doświadczają emocji, jakie dają spotkania z muzyką na żywo. Wszystkie koncerty mają charakter kameralny, co zmniejsza dystans pomiędzy sceną a widownią.
 
 
 

Wycieczka do Fotoplastikonu

27.11.2017 r.  klasa 5b wybrała się do Fotoplastikonu Warszawskiego na lekcję „Mapy nieistniejącej Warszawy”. Była to lekcja opowiadająca o Warszawie przedwojennej, jej architekturze, ulicach i wyglądzie miasta. Uczestnicy zajęć poznali nieistniejące już dziś budowle m.in. Most Kierbedzia, Pałac Saski czy Dworzec Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej. Podczas lekcji prezentowane były bardzo ciekawe zdjęcia stereoskopowe pochodzące z kolekcji własnej Fotoplastikonu Warszawskiego. 

 

 Warsztay kulinarne "Kuchnia staropolska" w Pałacu w Wilanowie

20 listopada 2017 r. klasa VIa brała udział w warsztatach kulinarnych w wilanowskiej kuchni Villa Intrata, podczas których uczniowie poznali dawne smaki i tradycje. Pod okiem profesjonalnych kucharzy przygotowali wyrafinowane dania według przepisów z pierwszych książek kucharskich.  Przekonali sie, że kuchnia staropolska pełna była zagadek, kontrastów i niecodziennych połączeń smakowych oraz, że  była to doborowa mieszanka wielu kultur, w której tradycje Zachodu doprawione są wyraźnymi smakami Wschodu.  Na koniec cała klasa zasiadła  do stołu, aby skosztować przygotowanych potraw.

 

Dzień Wiatraczka dla słonych dzieci

Papier – coś kruchego, niczym ludzkie zdrowie…

Wiatr, jako symbol powietrza, oddechu i siły,

którą trzeba mieć, by napędzać do ciągłego ruchu…

Do życia…

21 listopada 2017 r. uczniowie naszej szkoły przystąpili do akcji „Dzień Wiatraczka dla słonych dzieci”. Dzieci w czasie zajęć świetlicowych wykonały wiatraki z papieru, które zdobią gazetkę przy świetlicy. Przy okazji dowiedziały się czym jest Mukowiscydoza.

 

SPOTKANIE Z MARTYNKĄ

We wtorek, 21 listopada, w świetlicy szkolnej odbyło się bardzo miłe spotkanie. Naszą szkołę odwiedzili goście – mała Martynka i jej rodzice. Dziewczynka urodziła się z wadą rączki – hemimelią łokciową, która utrudnia dziecku codzienne funkcjonowanie i uniemożliwia prawidłowy rozwój.

Na rzecz Martynki Szkolny Klub Wolontariatu zorganizował akcję zbierania plastikowych nakrętek. Zebraliśmy ich aż 400 kilogramów. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży nakrętek zostaną przeznaczone na operację dziewczynki w Stanach Zjednoczonych.

Na początku spotkania Kajtek Koryl, członek SKW, przedstawił prezentację multimedialną, która pozwoliła nam zrozumieć, w jaki sposób nakrętki mogą pomóc i dlaczego warto je zbierać. Dowiedzieliśmy się m.in. o tym, że trzy zebrane nakrętki są warte jeden grosz.

Następnie wolontariusze odczytali Martynce wiersz napisany specjalnie dla niej, wręczyli jej wielkie papierowe serce z odciskami swoich dłoni oraz pluszowego misia. Rodzice dziewczynki podziękowali wszystkim uczniom i nauczycielom za pomoc i ciepłe przyjęcie.

Życzymy Martynce dużo zdrowia i uśmiechu. Mamy nadzieję, że uda się przeprowadzić planowaną operację i wkrótce spełni się marzenie dziewczynki o sprawnej rączce.

Warsztaty plastyczne „Podwodny Świat”

W październiku uczniowie klasy 0a uczestniczyli w warsztatach plastycznych  organizowanych przez Dom Kultury „Imielin”. W trakcie zajęć dzieci zostały zabrane w niezwykłą podwodą podróż, podczas której poznali mieszkańców morskich głębin. Po zapoznaniu dzieci z fauną i florą oceanów każdy uczestnik warsztatów wykonał przepiękną, kolorową pracę i stworzył swój własny podwodny świat. 

 

Spotkanie autorskie z Magdaleną Witkiewicz

16 listopada 2017 roku odwiedził nas wyjątkowy gość – pisarka, autorka bestsellerowych książek „Lilka i spółka”, „Lilka i wielka afera”, specjalistka od szczęśliwych zakończeń – Magdalena Witkiewicz.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy 1 b, klasy 3 a, klasy 3 d oraz klas: 4 c i 5 a. Artystka zdradziła uczniom sekrety swojego warsztatu pracy, opowiedziała o inspiracjach,

a także wskazała autobiograficzne elementy, które przenikają do jej książek. Dodatkową atrakcję dla uczniów stanowiła próba wspólnego skonstruowania zarysu czy też pomysłu na powieść kryminalną. Podczas spotkania można było również wysłuchać fragmentu tekstu „Lilka i spółka”, czytanego przez autorkę. Zwieńczeniem wydarzenia stało się ogłoszenie przez Magdalenę Witkiewicz zwycięzcy konkursu „Nowa szata graficzna dla książki o przygodach Lilki”. Został nim Krzysztof Żebrowski – uczeń klasy 3 d, który stworzył okładkę zatytułowaną „Lilka i święta”. Laureat konkursu przyjął gratulacje i nagrodę z rąk pisarki oraz otrzymał ogromne brawa od publiczności.

            Po spotkaniu pisarka wpisała się do Kroniki Szkolnej i rozdała dziesiątki autografów. Dziękujemy Magdalenie Witkiewicz za wizytę i życzymy dalszych sukcesów literackich.

   

   plan lekcji1  dzwonek  kalendarz

   

Wolontariat  

skw2

   

Certyfikaty  

 

szkola z pomyslem

20161025 120343 576x1024

 

wf z klasa

   

Gazetka szkolna  

anafora

   

 indywidualni3

 

   

Ważne strony

 

         
           
anikar   kasisi  rr  BIP  

 

 

 

   
© Szkoła Podstawowa nr 310 im. Michała Byliny